ІННОВАЦІЙНЕ ПІДПРИЄМНИЦТВО: ЛЬВІВ, УКРАЇНАІНФОРМАЦІЙНИЙ ПОРТАЛ
Логін:
Пароль:
Реєстрація | Забули пароль?
Українська English


Погода в Львові

Львівська міська рада
Львівська міська радаУкраїнський рейтинг TOP.TOPUA.NET

Європейські технологічні платформи та створення платформ в Україні


Представлено короткий опис європейських технологічних платформ та пропонується розглянути ідею формування українських технологічних платформ у контексті реалізації задач Державної цільової економічної програми “Створення в Україні інноваційної інфраструктури” на 2009—2013 роки” та розвитку співпраці з ЄС у сфері науки і технологій.
 
Поняття технологічної платформи.
4 січня 2004 року Європейська дослідницька Консультативна рада (European Research Advisory Board, EURAB) означила поняття “Європейські технологічні платформи” (ЄТП) як одну із найважливіших панєвропейських місій або керованих ініціатив, спрямованих на зміцнення потенціалу Європи шляхом інновацій. Одним із основних цілей діяльності ЄТП є розробка економічно обґрунтованих програм наукових досліджень та швидке впровадження наукових результатів у практику.
За задумом Європейської комісії, розвиток ЄТП забезпечить ефективність європейських інвестицій у науково-дослідну галузь, а саме:
 • підтримає конкурентоспроможність європейських компаній;
 • дасть можливість уникнути таких небажаних ситуацій, коли великі капіталовкладення (інвестиції) ЄС в розвиток науково-дослідного сектору не дають очікуваної користі;
 • надасть бажаної форми Європейському науковому простору [European Research Area, ERA], керуючи ним на секторальній основі.
За останні роки було створено більше 30-ти ЄТП, що охоплюють різноманітні галузі економіки і науки,  в т.ч. у традиційних виробництвах, таких як “Сталь”, “Стала хімія”, “Текстиль і одяг”, стратегічних важливих напрямках, таких як  Аеронавтка і  Космос (“Великі крила і фюзеляж”), ключових напрямках зрівноваженого розвитку, наприклад, “Рослини для майбутнього”, “Іжа для життя”, “Водозабезпеченість і санітарія”, а також розвиток технологій виробництва нових товарів і послуг (ЄТП у сфері інформаційно-комунікаційних технологій як от “Інноваційні медичні ініціативи” тощо).

ЄТП, як правило, очолює індустрія і за своєю структурою вони часто є приватно-державними організаціями. Принцип роботи останніх є взаємовигідне партнерство; більше того вони зобов’язуються перед Європейською Комісією нести відповідальність за організацію інновацій і об’єднання усіх заінтересованих сторін і структур для вирішення завдань стратегічних досліджень в ключових галузях Європейської індустрії.

Більш детально діяльність ЄТП представлена на сторінці:
http://cordis.europa.eu/technology-platforms/home_en.html
 
 
Польський досвід створення технологічних платформ.
Польща однією з перших відгукнулась на нову європейську ініціативу і почала створювати платформи з 2004 року. Важливу роль у процесі створення польських технологічних платформ відіграв Національний контактний пункт Польщі європейських дослідницьких програм.
 
Цілі створення польських технологічних платформ були визначені у двох площинах:
1. Європейська площина:
 • активна участь  у структурах Європейських технологічних платформ;
 • активна участь у формуванні і реалізації європейських стратегічних дослідницьких програм;
 • активна участь у Рамкових Програмах ЄС. 
2. Національна площина:
 • підготовка амбітних національних науково-технічних програм, які були б пов’язані із стратегічно важливим секторами національної економіки і стали б також елементом Національної дослідницької програми.
 • інтеграція ключових бізнес-структур (виробники, фінансові інституції, біржі і т.д.) з науково-дослідною інфраструктурою (НДІ, університети, інноваційні МСП) з метою формування спільних стратегій розвитку;
 • мобілізація значних ресурсів з державного і приватного сектору, в т.ч. на національному та міжнародному рівнях;
 • оптимальне використання коштів на реформування економіки;
 • промоція і лобіювання дій з підтримки науково-технічної діяльності у тих секторах економіки, які репрезентують відповідні платформи.
На даний момент у Польщі створено 29 технологічних платформ.Активність платформ у різних секторах економіки підтримують: Міністерство науки і вищої освіти, Міністерство економіки Міністерство сільського господарства і розвитку села, Міністерство охорони навколишнього середовища, Міністерство оборони і Міністерство внутрішніх справ.
 
Учасниками платформ є ключові суб’єкти промисловості та бізнесу, торгово-промислові палати і агенції, науково-дослідні інститути і вищі навчальні заклади.  Партнером всіх створених платформ є Національний контактний пункт Польщі європейських дослідницьких програм.
 
Перелік Польських технологічних платформ представлено на сторінці:
http://www.kpk.gov.pl/ppt/ETP.html
 
Під час конференції координаторів Польських технологічних платформ у 2005 році було створено Координаційний Комітет платформ, в який увійшли координатори всіх польських платформ або їх уповноважені представники, а також представники Національного контактного пункту Польщі європейських дослідницьких програм. Комітет координує спільні дії платформ, представляє платформи у контактах з урядовими структурами,  а також підтримує платформи у контактах є Європейськими технологічними платформами. Представники Національного пункту Польщі відіграють роль секретаріату  Координаційного комітету польських платформ.
 
 
Український досвід створення платформ.
В Україні з 2006 року у відповідності до діючих європейських технологічних платформ з ініціативи групи вчених (зокрема, проф. Бойко Н. В., директор Центру транскордонного наукового співробітництва, Ужгородський національний університет) і за підтримки національного інформаційного пункту (НІП) України (директор п. Олена Коваль) було розпочато створення національних технологічних платформ, в тому числі української національної технологічної платформи “Їжа для життя”.
Ідея створення платформи виникла після наради у Києві 9-10 лютого 2006 року, організованій НІП України, за участю представників тодішнього Директорату Е Європейської Комісії з пріоритету Біотехнологія, сільське господарство та продукти харчування і за безпосередньої консультаційної підтримки д-ра Роджера Феніка з Інституту Досліджень Їжі.
Ідея знайшла свій подальший розвиток на щонайменше 5-ми заходах в м. Ужгороді (впродовж наступних 2006 – 2011 років ) і це буде питання обговорюватись в Ужгороді під час семінарів конференції 26-27 квітня 2012 року (http://cstei.lviv.ua/ua/item/711).
На сьогодні офіційним представником Української національної технологічної платформи “Агропродовольча” (“Agro-Food”) є проф. Бойко Н. В.  якою розроблено її проект і структуру як:
 • добровільного об’єднання окремих тематичних кластерів (очолюваних експертами-фахівцями в своїх галузях) з організаційними і робочими групами, представниками заінтересованих політичних, наукових і промислових структур (асоціація юридичних і фізичних осіб);
 • інструменту для зміцнення інноваційного потенціалу українських малих і середніх підприємств (МСП) та їх ефективності у РП7 (2011-2013 рр.) та у РП8. 
Державне Агентство з питань науки, інновацій та інформатизації підготували проект концепції формування Технологічних платформ в Україні з метою внесення змін та доповнень в законодавче поле України щодо регулювання інноваційної діяльності. Запропонована концепція буде обговорюватись 25 квітня 2012 року під час засідання Громадської ради при Державному Агентстві з питань науки, інновацій та інформатизації.
Концепцію можна завантажити з сайту Агентства (www.dknii.gov.ua)  у розділі "Громадське обговорення".
 

 При підготовці даної статті використано матеріали Н.Бойко
експерта проекту "Формування мережі обміну інформацією про науково-освітні програми Європейського Союзу".

Інформація про проект розміщена за посиланням:
http://cstei.lviv.ua/ua/item/689

 

Зауваження та пропозиції до концепції можете надсилати на наш адрес: ivanppp@cstei.lviv.ua
Мітки: інновації науково-освітні програми

Перегляди: 3060E-mail:«Жовтень 2018
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031Статті на сайті: 929
Активні користувачі: 2913
Карта сайту RSS Календар подій