ІННОВАЦІЙНЕ ПІДПРИЄМНИЦТВО: ЛЬВІВ, УКРАЇНАІНФОРМАЦІЙНИЙ ПОРТАЛ
Логін:
Пароль:
Реєстрація | Забули пароль?
Українська English


Погода в Львові

Львівська міська рада
Львівська міська радаУкраїнський рейтинг TOP.TOPUA.NET

РОЗВИТОК ДІАЛОГУ УКРАЇНА-ЄС ЩОДО ПРІОРИТЕТІВ РОЗВИТКУ ІКТ ТА ІНФОРМАЦІЙНОГО СУСПІЛЬСТВА


Тези доповідей І.Кульчицького на Міжнародний науковий конгрес «Інформаційне суспільство в Україні», 25-26 жовтня 2012 року, НСК «Олімпійський».
У статті представлено аналітичні матеріали проекту PICTURE 7 Рамкової Програми(7РП)  ЄС щодо перспективних напрямків співпраці Україна-ЄС за напрямком ІКТ, а також пропонується звернути увагу на нові очікування ЄС щодо досліджень у сфері ІКТ у рамках програми наукових досліджень Horizon (2014-2020 роки).
 
При формуванні стратегії розвитку інформаційного суспільства в Україні слід враховувати європейський досвід та європейські дослідницькі пріоритети у сфері інформаційно-комунікаційних технологій.
Проект 7 Рамкової Програми FP7-ICT-2011-7 PICTURE(Policy dialogue in ICT to an Upper level for Reinforced EU-EECA Cooperation - http://www.eeca-ict.eu)  надає інструменти підтримки взаємодії української науково-технічної спільноти та владних структур України з експертним середовищем ЄС та представників генерального директорату комунікаційних мереж, контенту і технологій Європейської комісії, DG CONNECT, колишній DG INFSO (http://ec.europa.eu/dgs/connect/index_en.htm).
Консорціум проекту складається з двох партнерів з країн ЄС (Німеччина, Греція) та з 12 партнерів з країн Східної Європи та Центральної Азії (EECA), а саме з представниківАрменії, Азербайджану, Білорусії, Грузії, Казахстану, Киргизстану, Молдови, Росії, Таджикистану, Туркменістану, України, Узбекистану.
Загальною метою проекту є залучення основних фахівців-представників дослідницьких організацій, академій, промисловості, урядових структур з країн ЄС та Східної Європи та Центральної Азії для підтримки та покращення діалогу на рівні розробки ІКТ стратегії, а також для покращення партнерства між ЄС та країнами ЕЕСА у сфері ІКТ.

Проект розпочав свою діяльність 1 грудня 2011 року. Протягом першого періоду реалізації проекту підготовлено опис рекомендованих ІКТ-пріоритетів співпраці ЄС з країнами EECA, огляд наявних політик і стратегій розвитку ІКТ в країнах EECA, сформовано три робочі групи експертів, а також розроблено пілотну версію рекомендованих ініціатив щодо розвитку співпраці країн EECA з ЄС.
Процес визначення  ІКТ-пріоритетів співпраці ЄС з країнами EECAбазувався на оцінці потенціалу країн EECA щодо проведення науково-технічних досліджень на європейському рівні та відповідності ІКТ-пріоритетів країн EECA основним напрямкам розвитку ІКТ в ЄС. В результаті були виділені окремі списки основних пріоритетів для країн Східного Партнерства (Арменії, Азербайджану, Білорусії, Грузії,  Молдови, України), а саме:
 • Грід-технології та хмарні обчислення;
 • ІКТ для електронного навчання та цифрових інформаційних сервісів;
 • Наноелектронні технології та мікроелектронні компоненти;
 • Електронне урядування, включаючи інтелектуальну обробку інформації;
 • Передові ІКТ-технології для сфери охорони здоров’я
та для країн Центральної Азії (Казахстану, Киргистану, , Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану), а саме:
 • Передові мережі;
 • Електронне урядування, електронне навчання і цифрові інформаційні сервіси;
 • ІКТ для сфери охорони здоров’я, включаючи телемедицину та сумісність даних про пацієнтів з країн ЄС та країн Центральної Азії;
 • Автоматизація процесів управління використання природних ресурсів.

В рамках проекту створено три робочі групи експертів. Перша робоча група включає в основному представників організацій-партнерів консорціуму і буде займатись  обговоренням рекомендованих ініціатив щодо розвитку співпраці країн EECA з ЄС. Друга робоча група включає експертів за інтегрованим напрямком "Компоненти, комп’ютерні системи і мережі", а третя робоча група складається із експертів за напрямком "Управління інформацією та технології формування контенту".  Технічні напрямки двох останніх груп  відповідають стратегічним напрямкам розвитку ІКТ у всіх країнах Східної Європи та Центральної Азії, а також пріоритетам розвитку ІКТ в ЄС. Саме тому одна із задач двох останніх  робочих груп – це провести обговорення і аналіз доцільності та ефективності пропонованих ініціатив щодо розвитку співпраці країн EECA з ЄС у даних технічних областях ІКТ.  Перше таке обговорення відбудеться  28 листопада у Москві  в рамках спільного семінару-дискусії консорціуму проекту з експертами з різних країн.

Цільова роль проекту PICTURE– провести оцінку та надати рекомендації щодо дослідницьких пріоритетів ІКТ, підтримати діалог щодо стратегії розвитку ІКТ та сформувати пропозиції для ЄС та урядів країн Східної Європи і Центральної Азії щодо нового стратегічного партнерства EC-EECA у сфері ІКТ. Ця роль проекту PICTUREпосилюється також тим, що цей проект є певним продовженням попередніх трьох проектів  дій координації 7РП у сфері ІКТ за участю представників України, а саме проектів  ISTOK-SOYUZ, SCUBE-ICT та EXTEND.  У рамках даного кластеру проектів були розроблені спільні рекомендації щодо розвитку співпраці ЄС та країн  Східної Європи і Центральної Азії  у сфері ІКТ у 7РП.

Зі всіма матеріалами проекту PICTURE  та попередніх проектів ISTOK-SOYUZ, SCUBE-ICT  та EXTEND можна ознайомитись на Веб-сайті
http://www.eeca-ict.eu . На цьому Веб-сайті також розміщено онлайнову базу "Платформа компетенцій" експертів, дослідників та ІКТ-організацій (http://www.eeca-ict.eu/competence), яка може використовуватись як інструмент пошуку партнерів для спільних проектів.

Ми також прагнемо звернути увагу учасників конгресу  до  діючих відкритих конкурсів 7РП у сфері ІКТ із загальним фінансування у розмірі близько 1 млрд. євро. Ці конкурси відкриті для українських організацій,  причому не тільки для вищих навчальних закладів та дослідних інститутів, але й для бізнес-фірм та громадських організацій.  Інформація щодо даних конкурсів розміщена на сайті Львівського ЦНІІ, який є базовою організацією для двох національних контактних пунктів 7РП в Україні за напрямками "Інформаційні-комунікаційні технології" та "Дослідження на користь малих і середніх підприємств" (
http://cstei.lviv.ua/ua/item/784 та http://cstei.lviv.ua/ua/item/755).

На завершення ми пропонуємо учасникам конгресу, а особливо представникам асоціативних структур та органів державної влади України, звернути увагу на особливості підходів ЄС до формування нової масштабної програми науково-технічних досліджень на період 2014-2020 року, а саме на програму Horizon 2020. Ця програма передбачає проведення наукових досліджень на світовому рівні, підтримку промислово-виробничого лідерства та покращення функціонування суспільства в Європі. У цій програмі де-факто напрямки ІКТ досліджень  будуть присутні у більшості дій та проектів нової програми Horizon 2020, оскільки ІКТ в Європі є мотором розвитку інновацій, чого, на жаль, ще нема в Україні.  Особливу увагу ми пропонуємо звернути на роль ІКТ для вирішення основних соціальних викликів програми Horizon 2020, а саме:
 • охорона здоров’я, демографічні зміни та добробут;
 • безпека продуктів харчування, стійке сільське господарство, морські дослідження та біоекономіка;
 • безпечне, чисте та раціональне використання енергії;
 • раціональний, "зелений"  та інтегрований транспорт;
 • клімат, ефективне використання ресурсів та сировини;
 • самодостатні, інноваційні та захищені суспільства.

На нашу думку, державна політика у сфері розвитку ІКТ та інформаційного суспільства в Україні повинна враховувати основні тренди розвитку ІКТ в країнах ЄС та сприяти українським організаціям щодо їх участі у європейських науково-технічних проектах, оскільки це реальний інструмент привнесення нового досвіду та знань в Україну. 

Мітки: інновації науково-освітні програми

Перегляди: 1351E-mail:«Липень 2018
ПнВтСрЧтПтСбНд
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031Статті на сайті: 929
Активні користувачі: 2913
Карта сайту RSS Календар подій