Скіфи та їх золото

"У скіфів немає ні міст, ні укріплень, і свої житла вони возять з собою. Всі вони кінні лучники і промишляють НЕ землеробством, а скотарством; їхні житла в кибитках". (Геродот)

Скіфи - це були могутні іраномовні кочевнические племена, які прибули в VIII-VIIвв. до н. е. зі східної Євразії в степові райони Північного Причорномор'я.
Скіфи-кочівники - одні з найвідоміших народів стародавнього світу і один з найперших, які відкрили низку кочових народів. Ці народи змінювали один одного на простору південноруських степів протягом багатьох тисячоліть світової історії: скіфи, сармати, гуни, болгари, хазари, печеніги, половці, монголи.

Де знайшли золото скіфів
У далекому 1715 дружина першого російського імператора Петро Великого - Катерина отримала в подарунок від уральського горнозаводчиков Микити Демидова надзвичайної краси золоті прикраси. Виявилося, що це золото видобуто з курганів - прихованих під насипом древніх поховань. Імператор зрозумів, що якщо не зупинити розкрадання могил - скарби пропадуть безслідно. Тоді Петро видав указ: "всі знайдені стародавні предмети негайно передавати властям". Так в Санкт-Петербурзі стала збиратися колекція дивовижних виробів, виконаних руками ювелірів древньої Скіфії. Сьогодні це унікальне зібрання зберігається в Державному Ермітажі в Північній столиці Росії. Виявилося, що Геродот нічого не придумував в своєму описі скіфів, вони дійсно були чудовими майстрами.
От тільки указ імператора запізнився. Більшість скіфських поховань були розграбовані ще до нашої ери. По величезному степовим коридором за тисячоліття з часів падіння скіфської держави, прокотилася не одна хвиля завойовників. І все ж навіть в останні століття вдалося зробити кілька цікавих знахідок.
У 1862 році російський історик і археолог Іван Забєлін розкопав Чортомлицький курган на березі Дніпра на Україні. Під насипом знайшли дві похоронні камери, наповнені коштовностями. У першій з них Забєлін виявив пару скелетів. Останки знатних скіфів прикрашало безліч золотих ланцюжків, браслетів і кілець. В іншій похоронній камері в оточенні великого числа вишуканих прикрас із золота та срібла лежав ще один скелет. Це пояснюється тим, що скіфські вожді вірили, що навіть у загробному житті вони залишаться багатими і знатними, а тому, за звичаєм, разом з мертвим тілом землі віддавалися незліченні скарби.


У 1971 році археолог Радянського Союзу Євген Черненко розкопав курган в тому ж самому районі, на берегах Дніпра. Він виявив тунель, пробитий в товщі кургану. Це означало, що скіфське поховання вже встигли відвідати грабіжники. Але археологу пощастило, йому вдалося виявити потайное поховання скіфської цариці, до якого розкрадачі не дісталися. Колись тіло покійної цариці прикрасили браслетами і обрядили в розкішну сукню з нашитими на нього золотими пластинками. Від колишньої володарки степів залишилися лише кістки. І тільки золото - прикраси і пластинки з похоронного наряду - пережило тисячоліття.
У першому склепі знайшли останки двох жінок. Судячи з розмірів скелетів - матері і дочки. Вони займали високе соціальне становище. З могили було витягнуто безліч золотих прикрас: сережки з гранатом, намисто з агатом, браслети, обшивки ворота, бляшки, перстень із зображенням жіночого божества і ін. Все це дає підставу припустити, що "мати" і "дочка" належали до жрецької касті.
У другому склепі - який двічі в різний час піддавався розграбуванню, археологи виявили останки п'яти воїнів, увінчаних золотими вінками і прикріплюють до шкіри золотими лицьовими пластинами. При них знаходилися мечі з заліза, червоно-лакова глиняний посуд та інші предмети побуту. Воїнів поховали як героїв. Знайдене скіфське золото - велика історична цінність. В постперебудовний час коштів на проведення археологічних розкопок виділялося вкрай мало. Тому залишені без нагляду стародавні кургани піддалися небувалому штурму гробокопальників.

Усть-Альмінське городище
Це городище - одне з трьох скіфських поселень міського типу, знайдених у Криму, біля якого розміщуються ще 80-ть дрібних. Його курган-могильник шукали довго і безуспішно. Але в 1964 році Бахчисарайський лісгосп став терасувати для посадки сосен на схилі балки, що примикає до гору зі сходу. На одному зі схилів під ножем бульдозера здалися людські кістки, намиста, посуд і т.д. Провівши дослідження, вчені дійшли висновку, що це і є Усть-Альмінський курган.


Хто ж такі скіфи?
Це плем'я з'явилися в Північному Причорномор'ї, включаючи Крим в VII в. до н. е. Розквіт цієї культури припадає на VI-V ст. до н. е. Але в III-IV ст. н.е. що прийшли в Причорномор'я войовничих германських племен - готів, які знищили більшу частину пізньоскіфських поселень. Після цього сліди тисячолітньої скіфської культури практично не з'являються. Залишається тільки питання про походження скіфів. Одні вчені вважають, що вони прийшли з глибин Азії. Інші - що носіями цієї культури є місцеві етнічні групи, а треті - що вони виникли в результаті органічного злиття як кочового населення, так і місцевого, північнопричорноморські.
Скіфи володіли мовою індоіранської гілки індоєвропейської мовної сім'ї. А за антропологічним типом були европеоидами. Існують відомості, що слов'яни, скіфи і руси належали до одного родоплеменному союзу. Це спростовує нормандську теорію про походження етноніма "руси". І можливо, що в наших жилах тече і скіфська кров.
Скіфи, як і багато древніх народів, ховали померлих по роду їх занять і положенню. Природно, що з золотими виробами йшли на той світ лише особи привілейовані. У Придніпров'ї колись існувало особливе місце, так званий Геррос, де ховали найбагатших і знатних скіфів. "Гробниці царів знаходяться в Геррах", - писав давньогрецький історик Геродот, що відвідав Північне Причорномор'я у V ст. до н. е. Мабуть, це місце нагадувало йому Долину Царів у Єгипті, де покоїлися останки фараонів. Можна лише уявити, які багатства залишили скіфи своїм кращим людям, проводжаючи їх на той світ.
І ще, теоретики марксизму-ленінізму, мабуть, навіть не припускаючи про це, з'явилися носіями скіфської мудрості. Знамениту "Притчу про вінику", яку раніше зобов'язаний був знати кожен радянський школяр, залишив у спадок нащадкам не хто інший, як скіфський цар Скілур (кінець II або початок I в. До н. Е.). Перед смертю він зібрав своїх дітей, яких було всього-на-всього 50, або 80, і, роздавши кожному по стрілі, запропонував переламати її древко. Це вони зробили без праці. Тоді Скілур попросив зібрати всі стріли разом. Переломити їх виявилося неможливим. "Якщо ви будете разом триматися, як ці стріли, - сказав цар, - ви будете сильні і непереможні. Але якщо він не буде міцного союзу між вами - вас легко перемогти".

Легенда про скіфів
Скіфська легенда свідчить, що цей народ стався від шлюбу Геракла з жінкою-змією. Від цього союзу народилися три сини: Агвафірс, Гелон і Скіф. І тільки молодший з трьох братів зміг виконати заповіт свого могутнього батька - Оперезаний поясом з пряжкою з золота і зуміти натягнути лук Геракла. Він-то і став родоначальником племені скіфів, давши ім'ям своїм ім'я всього народу.
За свідченням Геродота, скіфи витіснили на цих землях кіммерійців. Деякі вчені схильні вважати, що це не було актом агресивних завоювань. Просто в силу сформованих в ті часи обставин, таке верховенство серед кочових племен перейшло природним чином від кіммерійців, які жили тут колись, до скіфів. І трапилося це в період з VIII-VII століть до нашої ери. Коли це сталося, всі інші народи почали називати себе скіфами, хоча племена були різними. Не дивлячись на те, що самі скіфи були кочівниками, до них стали приєднуватися народи, які займалися землеробством з лісостепових територій. Тому їх стали іменувати скіфами-орачами, але основне плем'я іменувалося царськими скіфами.

скіфська культура
Це одна з найбільш вражаючих культу в світовій історії. За своїм значенням для Європи вона стоїть слідом за давньогрецької і давньоримської.
Могутній племінний союз - скіфів вийшов на арену європейської цивілізації в той же час, коли піднялися до свого розквіту держави Еллади. Час його життя обчислюється більш, ніж тисячоліттям. Племена цих кочівників, які прийшли зі Сходу і говорили на іранському діалекті, з'явилися в Північному Причорномор'ї близько VIII - VII ст. ст. до н. е.
Досить можливо, що їх первісна батьківщина перебувала в Середній Азії. Деякі дослідники ототожнюють скіфів з саками, які, згідно перським джерелам, жили поблизу річок Амудар'ї і Сирдар'ї, але були відтіснені на Захід іншими народами.
Виходячи з археологічних даних, початкове кочовище скіфів-саків було дуже широке і далеко виходило за середньоазіатські межі.
Сліди цієї культури знаходять в Східному Казахстані та на Єнісеї, в передгір'ях Алтаю і в Приаралье.
А царський курган Аржан в Туві має всі риси поховання скіфського владики, відомого з опису Геродота, - але ця могила набагато старше причорноморсько-подніпровських!
Прийшовши до Європи, скіфи вели війну з народом, вже займав причорноморські степи - киммерийцами.
Судячи з усього, це був іраномовний етнос, «передовий загін» великого переселення зі Сходу. Натиск нової кочовий сили став для кіммерійців фатальним ...

Похожие страницы: